Profilaktika, profilaktika ir dar kartą profilaktika. Nors šis žodis kartojamas nuolatos, tačiau daugelis jį pamiršta ir pas odontologus kreipiasi, kai tenka imtis priemonių jau pasekmėms gydyti. Viena dažniausių priežasčių – kariesas. Įprastai jis plinta tyliai ir nepastebimai, todėl dantims jis vienas pavojingiausių priešų.

Kodėl atsiranda kariesas?

Sakote, kad dantukais rūpinatės atsakingai, bet vieną dieną ima ir pasireiškia skausmai ar kiti simptomai lyg iš niekur nieko? Tiesa – kiek kitokia. Deja, bet skausmas jau įspėja, kad kažkas yra tikrai ne taip. Galbūt pirmuosius simptomus ir sunku pastebėti, tačiau tikrai įmanoma.

Kražių odontologijos klinikos odontologai sako, jog iš pradžių gali pasireikšti dantų jautrumas. Taip pat rekomenduojama dantukus ne tik kruopščiai valyti, bet ir apžiūrėti, nes kariesui progresuojant galima pastebėti dantų paviršiuje atsiradusias dėmeles, patrupėjusį emalį ar vos pastebimas skylutes. Tiesa, iki šiol niekuomet nevarginęs ir staiga atsiradęs nemalonus burnos kvapas taip pat gali būti karieso pranašu.

Klausiate, kodėl atsiranda dantų kariesas? Priežastys gali būti pačios įvairiausios. Nors kartais dažno karieso atsiradimo veiksniai susiję su genetika, tačiau gerokai dažniau kalti netinkami įpročiai.

Neteisingas dantų valymas namuose ir retai atliekama profesionali burnos higiena atveria vartus kariesui. Netinkama burnos ir dantų higiena suteikia palankias sąlygas apnašų kaupimuisi. Taip pat vertėtų atkreipti dėmesį ir į savo mitybą. Nepilnavertė mityba, kurioje gausu angliavandenių – ne pats geriausias pasirinkimas. Angliavandeniai tiesiogiai kenkia dantims, nes jais maitinasi burnos mikroorganizmai, o juos skaidydami išskiria rūgštis, kurios tirpdo kietuosius dantų audinius. Tad, jei vargina kariesas, reikėtų apsvarstyti ne tik savo burnos higienos įpročius, bet ir peržiūrėti savo šaldytuvo turinį.

Kodėl negalima ignoruoti karieso simptomų?

Jeigu neskauda, nereiškia, jog reikia laukti. Progresuojant kariesui, pažeidžiami gilesni, kietieji danties sluoksniai. Kai ertmė pasiekia minkštuosius danties audinius – pulpą, gali greitai prasidėti danties šaknų kanalų uždegimas, kuris tampa skausmingu. Ir tai dar ne viskas. Infekcija turi savybę plisti, todėl nesiėmus reikiamų priemonių situacija gali tik dar labiau blogėti. Danties šaknies kanalais infekcija gali išplisti net iki žandikaulio, vėliau pradėti pūliuoti ir tapti mikrobų židiniu, kuris sveikatai itin pavojingas. Negydomas kariesas iššaukia danties nervo pažeidimus, uždegimą, pulpos nekrozę ir viršūninį periodontitą.

Budrumas ir laikas – svarbiausia. Jei kariesas pastebimas anksti ir laiku apsilankoma pas gydytoją odontologą, galima išvengti rimtų pasekmių ir net danties gręžimo ir plombavimo. Kartais odontologams pakanka tik pasitelkti vietinius remineralizuojančius preparatus – fluoro ar kalcio tirpalus, kurie gali užkirsti kelią karieso progresavimui. Šis gydymas vadinamas – konservatyviuoju.

Deja, jeigu kariesas yra pažengęs, nemalonūs simptomai vargina jau kurį laiką, o skylutė jau akivaizdi, tuomet laukia sudėtingesnis – radikalus gydymas. Jo metu pašalinami pažeisti danties audiniai ir plombinėmis medžiagomis atkuriami prarasti audiniai, danties paviršius. Kražių odontologijos klinikoje dantukas plombuojamas, grąžinant jam anatominę danties fomą bei, atkuriant ne tik estetiką, bet ir kramtymo funkciją.

Gydytojai odontologai dar kartą primena, jog terapinio gydymo gali padėti išvengti ne tik tinkami įpročiai, bet ir profilaktiniai apsilankymai. Profilaktinė apžiūra būtina visiems bent du kartus per metus. Net, jeigu dantukai atrodo sveikut sveikutėliai, tai nebūtinai yra tiesa. Odontologai dažnai pastebi tai, ką žmogui pačiam pastebėti beveik neįmanoma. Profilaktinis apsilankymas trunka vos keliasdešimt minučių, bet gali užkirsti kelią rimtoms burnos ertmės ligoms.

Call Now Button