Daili šypsena – mūsų vizitinė kortelė. Deja, ne visus genetika apdovanojo tobulais dantimis, o ir jaunystėje estetiškai atrodę dantys su metais gali pakeisti savo išvaizdą dėl prastos burnos higienos, tam tikrų netinkamų įpročių ar traumų. Jeigu prieš keliasdešimt metų su prastos estetinės išvaizdos dantų būkle reikėjo susigyventi, šiandien – priešingai. Dailūs ir tvirtesni dantys jau nėra misija neįmanoma. Estetinio plombavimo pagalba vos po vieno ar kelių apsilankymų Kražių odontologijos klinikoje šypsena pasikeis neatpažįstamai.
Sugrąžinama natūraliai atrodanti dantų estetika
„Mano dantys pageltę, negraži forma, o ir tų tarpelių nekenčiu“, – tokie ir panašūs pasisakymai odontologams nėra naujiena. Vis tik identiškai atrodančių dantų du žmonės neturi, todėl net ir specialistai nepasakys, kokia šypsena yra tobula. Tiesa, akivaizdūs estetiniai trūkumai – visai kas kita. Sutikę žmogų žvelgiame jam į veidą, ir prastos išvaizdos dantys į akis krenta pirmiausiai, tad su netenkinančia dantų estetika tikrai nereikia susitaikyti.
Tiesa, odontologai įspėja – pakitę dantys ne visuomet tik estetikos problema. Labai dažnai įvairūs pokyčiai gali įspėti apie rimtesnes bėdas – dantų dilimą, naktinį griežimą dantimis ar blogą sąkandį. Estetinis plombavimas atkuria ne tik dantų estetiką, bet ir tam tikras funkcijas.
Kas tas estetinis plombavimas? Paprastai tariant, tai yra estetinės odontologijos procedūra, kuomet plombinėmis medžiagomis yra atkuriama dantų estetika. Estetinio plombavimo pagalba atstatoma anatominė dantų struktūra ir iš esmės galima padaryti beveik viską – pakeisti senas plombas, danties spalvą, formą, padėtį, šypsenos proporcijas. Estetinis plombavimas – puiki išeitis, kai dantys yra nutrupėję, nuskilę, po tam tikrų dantų traumų, pažeisti karieso arba, kai netenkina dantų prigimtinė išvaizda.
Ne tik priekinių dantų rekonstrukcijai
Prakalbus apie estetinį plombavimą, įprastai prieš akis iškyla daili šypsena, kuri tarsi sako, jog kalbame apie priekinius dantis. Išties taip mano daugelis, tačiau tiesa yra kiek kitokia.
Estetinio plombavimo metu odontologas atkuria natūralius danties kauburėlius ir vageles, o tai svarbu ne tik danties išvaizdai. Toks plombavimas ne tik galimas, bet ir tam tikrais atvejais rekomenduojamas ne tik priekiniams, bet ir krūminiams dantims. Tai viena geriausių prevencinių priemonių, siekiant išvengti sąkandžio žemėjimo, kramtymo funkcijos prastėjimo ir dantų nudilimo.
Tiesa, svarbu atminti, jog estetinis plombavimas – ne visuomet yra geriausia išeitis. Anot gydytojų odontologų, estetinį plombavimą rekomenduojama rinktis, kol dantys dar yra pakankamai sveiki. Kai dantis yra labai pažeistas karieso, su didelėmis plombomis, likę mažai sveikų sienelių, vertėtų pasvarstyti apie dantų protezavimą pilnais vainikėliais. Taip pat nereikėtų turėti iliuzijų, jog estetinis plombavimas padarys stebuklus, jei dantys yra itin kreivi. Veikiausiai tokiu atveju prireiks ortodontinio gydymo ir tik po jo bus galima pagalvoti apie estetinį plombavimą.
Estetinio plombavimo procedūra – greita ir neskausminga
Pasikonsultavus su odontologu ir nusprendus, jog estetinis plombavimas išties reikalingas, dėl procedūros jaudintis tikrai neverta. Tai mažai invazyvi, neskausminga ir greita odontologinė procedūra. Tiesa, kruopštumo jai reikia, todėl gydytojo odontologo pasirinkimas – vienas svarbiausių žingsnių naujos šypsenos link.
Bijantiems dėl danties šlifavimo, odontologai turi atsakymą. Procedūros metu siekiama išsaugoti kuo daugiau sveikųjų danties audinių, o prieš plombavimą dantys šlifuojami visiškai minimaliai arba tik pašiurkštinamas emalio paviršius. Žinoma tai priklauso nuo individualios paciento situacijos, danties pažeidimo ir padėties. Danties nušlifuojama daugiau tik tais atvejais, kuomet to tikrai reikia – yra per didelis danties atsikišimas, norima jį ištiesinti. Kas vyksta paskui? Po šio žingsnio seka danties padengimas plombinėmis medžiagomis, o galiausiai – poliravimas. Viskas ko reikės, apsilankyti dar kartą pas odontologą apžiūrai ir pakartotiniam poliravimui po kurio laiko, o vėliau kartą į metus.