Endodontija - dantų šaknų kanalų gydymas

Endodontinio (dantų šaknų kanalų) gydymo prireikia, kai danties pulpa (danties šaknies kanalo viduje esantis minkštasis audinys) dėl įvairių priežasčių (gilaus ėduonies (karieso), danties įskilimų, traumų ir kt.) yra pažeidžiama infekcijos ir sukeliamas jos uždegimas.

Dantų šaknų kanalų gydymas dažniausiai reikalingas, kai pasireiškia šie nusiskundimai: intensyvus, aštrus, priepuolinis, kartais maudžiančio pobūdžio danties skausmas, kuris atsiranda savaime arba stiprėja nuo temperatūrinių dirgiklių. Paūmėja vakare arba naktį. Simptomų gali ir visai nebūti. Jeigu danties šaknies kanalai negydomi, bakterijos per danties šaknies viršūnę patenka į aplinkinius audinius ir sukelia periodonto audinių (aplink šaknį esančių audinių) uždegimą ir kaulo destrukciją. Laiku nesikreipus į gydytoją, infekcijos židinys didėja, žandikaulio kaulas nyksta ir gali net tekti pašalinti dantį.

Endodontinio gydymo etapai

Endodontinis (dantų šaknų kanalų) gydymas atliekamas tam tikrais etapais, kurių tikslas – nepriekaištingas šaknų kanalų sistemos išvalymas, dezinfekcija ir užpildymas. Jei visa tai atliekama be didinamosios optikos, gydymo rezultatų sėkmė gali sumažėti dėl daugybės nepastebėtų trūkumų ar netikslumų.

Endodontinis gydymas su mikroskopu

Šiuolaikinėje odontologijoje mikroskopas yra ne prabanga, o būtinybė. Dentalinio mikroskopo naudojimo privalumai patvirtinti moksliškai. Kražių odontologijos klinikoje dantų šaknų kanalų gydymas ir pergydymas atliekamas pasitelkiat amerikiečių kompanijos aukščiausio lygio „Labomed PRIMA DNT“ dentalinį mikroskopą, kuris leidžia padidinti regėjimo lauką net iki 24 kartų. Mikroskopuojant diagnozuojami visi danties šaknų kanalai, kurie yra ne visada randami be vaizdo padidinimo. Jei kanalas nerandamas ir nesugydomas, visas danties gydymas gali būti nesėkmingas. Naudodami mikroskopą, Kražių odontologijos klinikos gydytojai endodontologai, atlieka kalcifikuotų dantų šaknų kanalų radimą, dantų šaknų kanalų perforacijų diagnostiką ir gydymą, danties vainiko ir šaknies skilimų bei lūžimų diagnostiką, kultinių kaištinių įklotų („štiftų“), svetimkūnių, plombinių medžiagų pašalinimą iš dantų šaknų kanalų. Kad kanalai būtų kokybiškai paruošti gydymui, naudojamas ultragarsinis aparatas su specialiais antgaliais. Mechaniniam danties šaknų kanalų paruošimui naudojami tik kokybiški endodontiniai instrumentai (mašininiai endodontiniai instrumentai užtikrina greitesnį ir efektyvesnį kanalų chemomechaninį apdorojimą), o kanalų plombavimui – šiuolaikinės plombavimo medžiagos ir metodai. Kražių odontologijos klinikoje naudojama pažangi kompiuterinė rentgeno viziografijos sistema, sumažinanti spinduliuotės dozę 4–10 kartų. Jūsų patogumui skaitmeninė rentgeno nuotrauka bei intraoralinės kameros nufotografuotas vaizdas iškart bus matomas kompiuterio ekrane, tai leidžia įvertinti gydymo eigą, kokybę ir prognozę. Kompiuteryje taip pat įdiegtos pacientų ligos istorijos, šaknies viršūnės ieškiklio (apexlocator) programos.

Endodontinio gydymo procedūros eiga

Endodontinis gydymas atliekamas taikant vietinę nejautrą (ne visais atvejais būtina). Kelias dienas po chemomechaninio kanalų apdorojimo arba po galutinio danties šaknų kanalų plombavimo dantis gali būti jautrus. Šis diskomfortas dažniausiai praeina savaime. Prireikus skausmą malšinti padeda priešuždegiminiai vaistai nuo skausmo. Endodontinėje praktikoje antibiotikų skiriama gana retai, tik esant sisteminio pažeidimo požymių arba pacientams, turintiems bendrų sveikatos sutrikimų. Atkreipiame dėmesį, kad antibiotikai gali būti skiriami tik kaip gretutinis paciento gydymas, kuris neatstoja endodontinio gydymo.

Pakartotinis endodontinis gydymas (pergydymas)

Susidarius antriniam ėduoniui (kariesui) po plomba, esant mikropralaidžiai, nekokybiškai vainikinei restauracijai (plomba, vainikėlis), kai danties vainiko atstatymas po šaknų gydymo buvo pavėluotas, esant danties vainiko skilimui, mikroorganizmai infekuoja kanalų plombinę medžiagą ir sukelia pakartotinį uždegiminį procesą. Tikslingas endodontinis pergydymas, kai dantų šaknų kanalai nebuvo kokybiškai chemomechaniškai apdoroti, užpildyti, taip pat diagnozavus komplikaciją, įvykusią pirminio gydymo metu (instrumento atsidalinimas, perforacija, transportacija, „laiptelis“, dentino drožlių kamščiai, nerasti visi kanalai ir kt.). Ypač daug pakartotinio gydymo reikia dantims, gydytiems prieš 15–20 metų, kai buvo plombuojama ne tokiomis tinkamomis ir biologiškai suderintomis medžiagomis, nebuvo atliekama tinkama rentgeno diagnostika ir kontrolė.

Gydymas, kurį atlieka endodontologas specialistas

Dažnai pirminį endodontinį gydymą (gyvos ar infekuotos pulpos pašalinimas) gali atlikti bendrosios praktikos gydytojas odontologas. Tačiau endodontiniam pergydymui ir sudėtingais pirminio endodontinio gydymo atvejais yra reikalingos specializuotos žinios ir praktiniai gebėjimai norint išvengti papildomų komplikacijų. Endodontologo specialisto licenciją gaunama baigus odontologijos magistro ir antrinės endodontologijos rezidentūros studijas, kurių bendra trukmė aštuoneri metai. Gydytojai endodontologai gali bendradarbiauti su kitų odontologijos sričių specialistais ir kompleksiškai gydyti sudėtingas patologijas bei paruošti endodontiškai gydytus dantis protezavimui. Labai svarbu, kad pacientai suprastų, kodėl jiems reikia gydymo, kokių priemonių ir veiksmų bus imtasi, kad gydymo metu būtų pasiektas geriausias rezultatas. Kražių odontologijos klinikoje konsultacijos metu gydytojas aptaria gydymo variantus, atlieka išsamius tyrimus, supažindina su kiekvienos procedūros kaina. Gydytojas endodontologas gydo dantis su sudėtinga šaknų topografine anatomija (lenktos, susipynusios dantų šaknys), išreikšta kalcifikacija (siauras kanalo spindis), vidine ar išorine rezorbcija. Taip pat gydo dantis su nesusiformavusiomis šaknimis, atlieka sudėtingą nekokybiškai gydytų dantų šaknų kanalų endodontinį pergydymą. Taip pat gydo trauminius dantų pažeidimus bei jų ankstyvąsias ir vėlyvąsias komplikacijas. Kartu su burnos chirurgu ar periodontologu atlieka mikrochirurgines operacijas.

Mūsų patarimai po endodontinio gydymo

Po endodontinio gydymo laikinas užpildas kuo skubiau turėtų būti pakeistas nuolatine restauracija – nuolatine plombine medžiaga, sutvirtintas stiklo pluošto kaiščiu ar padengtas vainikėliu, užklotu. To nepadarius danties vainikas gali skilti ar lūžti.

Pakartotinio gydymo kaina

Pakartotinis gydymas yra sudėtingesnis ir ilgiau trunkantis procesas negu pirminis kanalų gydymas, todėl yra brangesnis. Tačiau džiugu tai, kad endodontinis danties gydymas arba pakartotinis gydymas ir danties atstatymas plomba ar vainikėliu kainuoja mažiau negu to danties šalinimas ir tuščios vietos atstatymas implantu ar tiltiniu protezu. Kartais pasmerktas šalinti dantis, atlikus kruopštų ir komandinį gydymą, gali vėl puikiai funkcionuoti dantų lanke. Endodontinis gydymas padeda išsaugoti daugumą dantų. Danties endodontinis gydymas ar pergydymas yra netikslingas diagnozavus vertikalų šaknies skilimą, sudėtingas pirminio endodontinio gydymo komplikacijas, kurios negali būti pašalintos pergydymo metu, arba dantis yra per silpnas, kad būtų galima jį panaudoti protezavimui. Nepamirškite, kad infekcija šaknies kanale gali pakenkti bendrai žmogaus sveikatos būklei!

Registruotis tel. +370 617 68008

Call Now Button